KRIOCHIRURGIA

Co to jest kriochirurgia?

Kriochirurgia jest skuteczną, bezkrwawą i bezpieczną metodą leczniczą. Polega na miejscowym, kontrolowanym niszczeniu chorej  tkanki przez jej zamrażanie.  Mechanizm, który usuwa tkanki zmienione patologicznie polega na zamierzonym wywołaniu ich kriodestrukcji (zniszczenia). Aby osiągnąć hipotermię, przeprowadza się we wnętrzu kriosondy przez mały otwór sprężony pod dużym ciśnieniem gaz (podtlenek azotu, dwutlenek węgla, argon lub specjalne mieszaniny gazów). Po zamrożeniu i rozmrożeniu cytoplazmy komórki zahamowany jest jej metabolizm. W konsekwencji dochodzi do oddzielenia tkanki wymrożonej, głównie zmienionej chorobowo, od tkanki zdrowej.

 

Gdzie wykorzystuje się leczenie metodą kriochirurgii?
Kriochirurgia jest skuteczną metodą wykorzystywaną w licznych chorobach, ma zastosowanie w wielu dziedzinach medycyny, przede wszystkim w dermatologii, onkologii, laryngologii, ginekologii, chirurgii naczyniowej i okulistyce. Korzyści jej zastosowania wynikają przede wszystkim z tego, że jest to metoda skuteczna, pozbawiona powikłań i daje dobre efekty kosmetyczne.

 

Jakie jest zastosowanie kriochirurgii w dermatologii?
W DERMATOLOGII kriochirurgię stosuje się w leczeniu: łagodnych zmian nowotworowych skóry, stanów przedrakowych (np. leukoplakia, róg skórny), brodawek wirusowych (kurzajki), brodawek łojotokowych, plam soczewicowatych, rogowacenia posłonecznego, włókniaków, modzeli (odcisków), naczyniaków, bliznowców i przerosłych blizn, trądzika pospolitego i różowatego oraz wielu innych schorzeń dermatologicznych.

 

Jakie jest zastosowanie kriochirurgii w laryngologii?
W LARYNGOLOGII szczególnie korzystnie kriochirurgia działa w przeroście małżowin nosowych wywołującym blokadę nosa. Nie jest istotne, czy blokada ta jest wynikiem reakcji alergicznej, czy infekcyjnej. Należy pamiętać, że kriochirurgia w porównaniu do operacji chirurgicznej jest wykonywaną ambulatoryjnie procedurą, bez objawów ubocznych. Operacja chirurgiczna  natomiast czasami niesie za sobą krwawienia pooperacyjne, blizny i zniekształcenia. Wskazaniem do kriochirurgii są również krwawienia z nosa, zarówno z małżowin nosowych dolnych, przegrody nosa jak i krwawienia z tylnej części nosa. Kolejnym wskazaniem do kriochirurgii jest przewlekłe przerostowe zapalenie migdałków podniebiennych. Ta jednostka chorobowa dobrze reaguje na zamrażanie. Zwykle wystarczają 2-3 sesje, po których następuje znaczne zmniejszenie migdałków podniebiennych oraz ustąpienie stanu zapalnego. Zastosowanie kriochirurgii hamuje proces zapalny i prowadzi do pełnej anatomicznej i funkcyjnej sprawności ustroju. Również procesy zapalne, nowotwory łagodne i stany przedrakowe błony śluzowej jamy ustnej i gardła mogą być skutecznie leczone za pomocą kriochirurgii (np. włókniaki, brodawczaki, naczyniaki, ziarniniaki, polipy, leukoplakia, afty  itp.).

 

U kogo można wykonać zabieg i jak on przebiega?
Metoda ta nie wymaga specjalnego przygotowania pacjenta. Zabieg wymrażania może być wykonany u pacjentów w każdym wieku, a więc u dzieci, i u dorosłych, również u kobiet w ciąży oraz u osób w złym stanie ogólnym i w podeszłym wieku. Bardzo istotną dla pacjentów zaletą jest również to, że generalnie zabieg nie wymaga znieczulenia, jest na ogół bezbolesny, a odczucia w czasie jego trwania sprowadzają się do lekkiego pieczenia i swędzenia. Zabieg jest krótki. Bezpośrednio po zabiegu, w fazie rozmrażania może pojawić się nieznaczny ból, który szybko ustępuje. Metoda polega na niszczeniu tkanki bez potrzeby jej wycięcia (nie naruszamy ciągłości skóry), unika się zatem niedogodności związanych z tradycyjną operacją chirurgiczną i krwawieniami. Dzięki kriochirurgii problem zakażeń nie występuje lub może wystąpić niezmiernie rzadko. Ponadto  kriochirurgia sprawia, że po leczeniu powstają tzw. blizny kosmetyczne, czyli blizny elastyczne, bezkolagenowe. Blizna jest mało widoczna. Ma to istotne znaczenie np. w leczeniu zmian na skórze twarzy.

 

Jakie są główne zalety kriochirurgii?
Zasadniczymi zaletami leczenia z wykorzystaniem metody kriochirurgii są:

  • Wysoka skuteczność leczenia
  • Bezpieczeństwo zabiegu
  • Brak krwawienia podczas zabiegu
  • Brak  lub słabo nasilone objawy uboczne (przekrwienie, obrzęk i nieznaczny ból)
  • Krótki czas gojenia
  • Dobry efekt kosmetyczny (po zabiegu blizny są estetyczne, mniejsze samoistnie znikają)
  • W miejscach wymrożonych nie rozwija się zakażenie bakteryjne
  • Zabieg jest akceptowany przez pacjentów w każdym wieku
  • Brak powikłań podczas i po zabiegu

 

PRZYKŁADY ZASTOSOWANIA KRIOCHIRURGII W LARYNGOLOGII*

 

 

 Stan migdałków przed zabiegiem              Stan migdałków po zabiegu kriochirurgicznym

 

 Powiększona małżowina nosowa                Małżowina nosowa po zabiegu kriochirurgicznym


*W opracowaniu wykorzystano zdjęcia z publikacji „Kriochirurgia w Rynoalergologii” (Alergia 3/2006), autorstwa prof. dr hab. n. med. Edwarda Zawiszyautor: dr hab. n. med. Grażyna Lisowska

Wszelkie Prawa Zastrzeżone © 2010-2011 | Wykonanie: premiummed.pl